Wiele osób bardzo intensywnie przeżywa aktualną sytuację i różne inne, narażając się na stres, ale na szczęście została nam oddana możliwość wychodzenia na spacery do lasu, do parków czy też na plażę. Zdecydowanie warto jest z tego skorzystać i zastosować techniki, które pozwolą nam na zminimalizowanie stresu w organizmu, który z pewnością nas dotyka. Czy medytacja to coś, czego warto spróbować?

Przewlekły stres to bardzo niekorzystna sytuacja dla organizmu – wpływa on na zwiększoną obecność stanów zapalnych, co wiąże się z rozwojem wielu chorób i zaburzeń pracy organizmu. Jeśli masz dużo stresu w pracy i życiu osobistym, zdecydowanie warto pomyśleć jak go zminimalizować i pomóc organizmowi zrelaksować się.

Ciekawą propozycja jest „chodzona medytacja”, czyli po prostu medytacja, którą odbywasz spacerując. To dwie doskonałe czynności, które mogą zdziałać cuda dla Twojego organizmu – aktywność fizyczna i relaks psychiczny.

Czym jest medytacja chodzona?

 Standardowo zaleca się chodzenie w kółko, do przodu i do tyłu w linii prostej lub tworzenie „labiryntu”. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że robili to już dotychczas! Często chodzenie w kółko czy w linii pozwala nam się rzeczywiście odprężyć albo uspokoić chaotyczne myśli. Warto zatem dodać do tego odpowiednią technikę oddechową lub np. mantrę, która pozwala skupić się na tym, co robimy.

Korzyści zdrowotne chodzonej medytacji

Poprawa przepływu krwi

Może się to wydawać błahe, ale u wielu osób, które mają siedzący tryb życia, takie spacery zadziałają cuda, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie nóg. Zwiększony przepływ krwi w organizmie wywołany takim „spacerem” świetnie go dotleni – jeśli medytujesz w domu, warto otworzyć okno. To zdecydowanie Cię rozrusza i doda Ci nieco energii.

Lepsze trawienie

To może wielu z Was zadziwić, ale właśnie tak działa na nas aktywność fizyczna, zwłaszcza przy siedzącym trybie życia lub małej aktywności, ze względu na ograniczone możliwości czy brak czasu. Takie „rozruszanie się” świetnie zadziała na pracę jelit i może nawet zapobiec zaparciom!

Rzadsze stany lękowe i stany depresyjne

Taka relaksacja zdecydowanie obniży poziom stresu w organizmie, dzięki czemu wpłynie również na inne aspekty psychiczne jak np. stany lękowe. W tym przypadku warto łączyć chodzenie z medytacją – badania wykazują, że właśnie taka kombinacja najlepiej na to wpływa. Taka aktywność i wyciszenie wpływa również pozytywnie na stany depresyjne, znacznie poprawiając humor.

Poprawa poziomu cukru we krwi

Okazuje się, że spacer w połączeniu z medytacją pozytywnie wpływa na inne obszary, jak właśnie gospodarka cukrowa. Ta lekka aktywność wraz z wyciszaniem stresu (a co za tym idzie, kortyzolu) może obniżyć poziom cukru we krwi.

Poprawa ogólnego samopoczucia i stanu organizmu

To oczywiste, że pracując nad stresem na łonie natury (to jest najlepsza forma tej medytacji) pozytywnie wpłyniemy na swój organizm. Wybierz las, park, plaże, a może własny ogród i zatrać się w tym, co oferuje Ci natura. Najlepsze, co możesz dać swojemu organizmowi, w końcu jest za darmo!

Poprawa jakości snu

Nie raz o tym pisałam, że odpowiedni sen ma wpływ na wszystko, co się dzieje w naszym organizmie. Bez wysypiania się zdziałamy niewiele, a wręcz sobie zaszkodzimy. Warto wiedzieć, że duży wpływ na to ma higiena snu. Jak się okazuje, chodzona medytacja jest świetnym wyborem dla tych, którzy mają problemy ze snem i również doskonale wpływa na osoby, które śpią nieco lepiej. To świetny sposób na wyciszenie się i lekkie „rozchodzenie” po dłuższym siedzeniu na krześle czy na kanapie, co doskonale sprawdza się tuż przed snem. Dobrze jest również wykonywać to tuż po przebudzeniu, by się obudzić i od samego rana zapanować nad swoim stresem (i wliczyć to do czynności posennych, które mają niesamowite znaczenie!).

Dodaj medytację do każdego Twojego dnia

I poczuj się zdecydowanie lepiej. Jeśli chcesz, możesz wykonywać ją nawet 2 razy dziennie i nie musi być to chodzenie! W Internecie mamy mnóstwo poradników czy nawet filmików i aplikacji, które nas w tym wspierają i pomagają się skupić. To zdecydowanie coś, czego warto spróbować w swoim życiu, nawet jeśli nie jesteś do tego do końca przekonany. Daj sobie szansę, zwolnij i pozwól organizmowi na odpoczynek.