Ketoza i dieta ketogeniczna: pytania i odpowiedzi

Dla kogo jest ten artykuł?

Ten (walentynkowy) artykuł przeznaczony jest dla osób chcących poznać czym jest ketoza i dieta ketogeniczna; ma za zadanie w możliwie najprostszy sposób i bez zbędnego wchodzenia w szczegóły wyjaśnić podstawy podstaw i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania przez początkujących.

Co ja o tym wiem?

No właśnie. Who the hell is Kamil Lelonek and why is he telling us what to do?! W momencie tworzenia tego wpisu na diecie ketogenicznej jestem od ponad trzech lat i okresowo wchodzę w stan ketozy. Oprócz tego próbowałem chyba większości możliwych stylów odżywiania więc mogę stwierdzić, że posiadam też inne spojrzenie. Przeczytałem już kilka książek na temat ketozy i całą masę badań klinicznych. Swoją wiedzę bazuję na obserwacjach organizmu własnego oraz swoich podopiecznych, a także doświadczeniach członków grup dyskusyjnych i forów o tej tematyce.

Czy ketoza i dieta ketogeniczna to jest to samo?

Ketoza to styl życia, stan organizmu i umysłu. To umiejętność korzystania z ciał ketonowych jako głównego paliwa dla swojego ciała.

Dieta ketogeniczna to odżywanie się wysokotłuszczowo przy optymalnej ilości węglowodanów w diecie, niekoniecznie będąc jednak w stanie ketozy.

Rozkład makroskładników wygląda mniej więcej tak:

Zwykle jednak ilość białka określa się jako około 1g na każdy kilogram masy ciała, węglowodanów używa się około 50g, a resztę kalorii uzupełnia się z tłuszczu.

Rozkład makroskładników w diecie

W redukcji tłuszczu istnieją 2 rodzaje ketozy – odżywcza, jako narzędzie kliniczne i sportowa, wykorzystywana do kształtowania sylwetki. Jeżeli mówimy o ketozie celowanej, możemy również wyróżnić TKD (Targeted Ketogenic Diet), która zakłada ładowanie węglowodanami okołotreningowo (przed i po treningu lub po prostu w dni treningowe) i CKD (Cyclical Ketogenic Diet), która jest sposobem na cykliczne dni spożywania wysokich ilości węglowodanów.

Bardzo dobre rozróżnienie znajdziesz tutaj:

Czym się różnią diety ketogeniczne?

Ile mogę spożywać węglowodanów?

Nie istnieje coś takiego jak optymalna ilość węglowodanów na ketozie. Dla niektórych będzie to około 20g, dla większości około 50; są tacy, którzy dobijają do 100, ale istnieją też hardkorowcy, którzy trzymają się w ketozie przy 150 gramach i więcej!

Sam musisz sprawdzać i mierzyć jaka liczba węglowodanów jest dla Ciebie odpowiednia. Wszystko zależy od twojej gospodarki glikemicznej, wrażliwości insulinowej, trybu życia, aktywności fizycznej, suplementacji, stanu zdrowia, czynników środowiskowych i psychiki.

Nikt nie poda Ci na tacy konkretnej ilości węglowodanów (a raczej jej górnej granicy), którą musisz spożywać, aby utrzymać się w ketozie.

Czy paski do pomiaru ketonów w moczu są wiarygodne?

I tak, i nie. Paski mówią jedynie „wydalasz ketony razem z moczem”. Może to wynikać z różnych powodów:

Ogólnie rzecz biorąc, wydalanie ketonów z moczu świadczy jedynie o tym, że nie są one wykorzystywane, a nie, że jesteś w ketozie. Wręcz odwrotnie – podczas adaptacji możesz wydalać ich więcej, a po zaadaptowaniu okaże się, że są one praktycznie w całości zużywane przez organizm!

Glukometr

Jedyną wiarygodną metodą pomiaru są badania krwi albo laboratoryjne, albo domowe za pomocą glukometru np. Optimum Xido czy Optimum Xido Neo, który można kupić na allegro, dostać od diabetologa, czy też w niektórych aptekach za darmo. Niestety paski do nich są bardzo drogie i jeden pomiar to koszt ponad 11 zł, a można je zamówić tutaj.

Który słodzik jest najlepszy?

Na ketozie, podobnie jak na innych dietach, podstawą jest wyzbycie się wszystkich produktów przetworzonych w tym wszelkiego rodzaju cukru. To właśnie cukier oraz węglowodany rafinowane są źródłem stanów zapalnych w naszym organizmie. Zamiennie w niewielkich ilościach możemy używać jednak słodzików.

Problem ze słodzikami jest niestety taki, że każdy może na nie reagować inaczej. Do tych najbardziej popularnych i zarazem najzdrowszych należą:

Niestety, u niektórych osób KAŻDY z nich może powodować wzrost poziomu insuliny, a czy tak się dzieje nie dowiemy się bez badań laboratoryjnych. Jeżeli ktoś ma co do tego podejrzenia (np. słodziki stymulują u niego głód, po spożyciu słodzików spada liczba ciał ketonowych we krwi) warto przejść się na badania, zrobić sobie insulinę na czczo, wypić wodę ze słodzikiem, a potem ponownie (przynajmniej po upływie pół godziny) powtórzyć badanie. Wtedy rzetelnie będziemy mogli ocenić, czy słodziki nam służą – a raczej czy nie przeszkadzają.

To bardzo istotny aspekt, jeżeli chcemy przygotowywać keto desery, ponieważ nieprawidłowa reakcja organizmu na słodziki może powodować, że takie dania zwyczajnie nie będą nam służyły.

Generalizowanie, że dany słodzik nie podnosi poziomu insuliny jest co najmniej błędne, ponieważ nikt nie potrafi tego przewidzieć.

Co zrobić, jeżeli wyrzuciło mnie z keto?

Jak szybko wejść w ketozę? Sposobów jest kilka. Najlepiej stosować je, jeżeli już kiedyś było się zaadaptowanym i organizm został nauczony, jak efektywnie wykorzystywać ciała ketonowe. W przeciwnym wypadku zdecydowanie zdrowiej będzie przejść przez normalny, 30-dniowy proces adaptacji.

Po wybiciu z ketozy do re-adaptacji potrzebujemy następujących rzeczy:

Przejście przez powyższe punkty gwarantuje nam powrót na ketogeniczną ścieżkę życia.

Czy trzeba liczyć makra?

To zależy od Twojego celu oraz etapu ketozy.

Nie trzeba liczyć makr, gdy:

Należy liczyć makra, gdy:

To oczywiście bardzo ogólne założenia. Istnieje wiele różnych reguł, jednak najlepiej powiedzieć, że w większości przypadków liczenie kalorii jest zbędne.

Czy na keto mogę …?

Czy jesteś na adaptacji?

Szczerze powiedziawszy, będąc na ketozie można wszystko, lecz z umiarem. W zasadzie to jakby o tym pomyśleć, nie istnieją produkty zakazane na keto; po prostu niektóre z nich w nadmiarze mogą skutecznie wybić nas z tego stanu.

Osobiście spożywam np. prawie wszystkie rodzaje warzyw (oprócz skrobiowych i strączkowych), orzechy i masła orzechowe / migdałowe, sporadycznie dodatki takie, jak ketchup, majonez i musztarda, tłusty nabiał, a czasem nawet owoce.

Nieśmiało powiedziałbym, że micha nie musi być czysta, żeby pozostać w ketozie, IIFYM jak to mówią. Są ludzie, którzy bazują na nabiale i przetworzonym mięsie, a pozostają w tym stanie. Jednak nie zachęcam do takiego stylu odżywania, niemniej jednak warto wiedzieć, że mądrze wliczając niemądre jedzenie nadal można być keto.

Ile trwa wejście w ketozę?

Teoretycznie, aby zaadaptować swój organizm do produkcji i efektywnego wykorzystania ciał ketonowych wystarcza około 30 dni. W praktyce, w zależności od twoich cech organizmu i jakości jedzenia, może wydarzyć się to szybciej, ale może też potrwać dłużej. Nie jest powiedziane, że po 30 dniach osiągniesz pełne korzyści bycia w ketozie. Niekiedy prawdziwe efekty uzyskasz dopiero po kilku miesiącach, podczas których całkowicie zmienią się Twoje szlaki metaboliczne.

Keto crash – załamanie podczas ketozy

Podczas okresu adaptacji możesz natrafić na tak zwaną „ścianę”. To chwila słabości i zwątpienia, kiedy Twoje ciało pozbawione zostaje sił i energii, a Twój mózg łaknie węglowodanów. Możesz, ale nie musisz, doświadczyć spadku motywacji, bólów i zawrotów głowy, nudności, problemów ze snem, wahań nastroju. To ostatni przełomowy moment na diecie ketogenicznej przed wejściem w ketozę. Należy to po prostu przeczekać, odpuścić wzmożoną aktywność fizyczną, pamiętać o śnie i właściwym rozkładzie makroskładników! Pamiętaj o właściwej podaży minerałów (w tym soli) i elektrolitów oraz spożywania dużej ilości wody.

Dlaczego nie mogę wejść w ketozę?

Co może powodować problemy z adaptacją? Dlaczego mimo przestrzegania protokołu diety ketogenicznej nie osiągamy stanu ketozy?

 1. Zbyt duża ilość białka w diecie – w procesie glukoneogenezy nasz organizm jest w stanie wyprodukować sobie glukozę. Dzieje się to nawet wtedy, gdy jej podaż w pokarmie lub z rozpadu rezerw glikogenowych jest niewystarczająca. Jednym ze źródeł wykorzystywanych do jej produkcji jest właśnie białko. Jego spożycie w dużych ilościach powoduje wzrost poziomu cukru we krwi i wyrzut insuliny.
 2. Zbyt duża ilość tłuszczy nienasyconych – podczas adaptacji należy skupić się na tłuszczach nasyconych o każdej długości, a zrezygnować z tłuszczów wielo- i jednonienasyconych, które będzie można włączyć do diety już po zaadaptowaniu się.
 3. Zbyt duża ilość węglowodanów – na keto adaptacji należy znacznie ograniczyć potencjalne źródła węglowodanów – nawet tych, które dostarczają ich niewielkie ilości. Do takich produktów mogą należeć np. warzywa, do których oczywiście będzie można powrócić po skończonej adaptacji.
 4. Zbyt duże wyrzuty kortyzolu – stres, zbyt intensywne lub późne treningi, brak higieny snu powodują zaburzenia cyklu dobowego, jak również skoki cukru we krwi, co skutecznie uniemożliwia wejścia w ketozę. Należy zadbać o każdy z tych elementów, bo być może zaburzenie chociaż jednego z nich uniemożliwia nam adaptację.
 5. Alergie i nietolerancje pokarmowe – nie badamy się i nie obserwujemy, co nam szkodzi, a to również przyczynia się do stresu w organizmie i stanów zapalnych, co z kolei przekłada się na problemy z wejściem w ketozę.
  Nieczyste produkty – mieszanki przypraw często zawierające w składzie cukier, przetworzone mięso o nieznanym składzie, nabiał, czy słodziki powodują, że produkcja i wykorzystanie ciał ketonowych przez nasze ciało będą zaburzone.

Co powoduje u mnie wyrzuty cukru?

Wiele osób ma problem z nieustabilizowaną gospodarką glikemiczną. Często po przebudzeniu na czczo ma podwyższony poziom glukozy. Dzieje się też tak po treningu. Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić?

Czynników może być cała masa: od stresu, przez zbyt dużą podaż białka, po zaburzenia środowiskowe takie, jak niebieskie światło i korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem.

Kortyzol uwalniany podczas treningu naturalnie spowoduje wzrost glikemii poposiłkowej oraz zmniejszenie liczby ciał ketonowych, które przecież zostały wykorzystane jako paliwo do wykonywanych ćwiczeń.

Czy osoby chore mogą stosować ketozę?

Istnieją dowody i przykłady osób, które wprowadzają w stan remisji wiele stanów patologicznych i zaburzeń metabolicznych dzięki ketozie. Mogą należeć do nich hiperinsulinemia, insulinooporność, czy cukrzyca nawet typu I.

Pierwotnie ketoza „powstała” w celu leczenia znacznie poważniejszych schorzeń takich jak hipercholesterolemia czy epilepsja. Rozsądnie jednak byłoby poddać się pod opiekę specjalisty, u którego będziemy mieć pewność, że nasza choroba jest prawidłowo kontrolowana.

Kiedy poznam, że jestem w ketozie?

Są dwa sposoby, dzięki którym będziemy pewni, że osiągnęliśmy już stan ketozy:

 1. Samopoczucie – u wielu osób ketoza wiąże się ze stanem euforycznym, niepohamowaną energią, jasnością umysłu, zwiększoną wydajnością organizmu, zmniejszoną potrzebą snu. Należy pamiętać, że nie jest to reguła i niekoniecznie każdy z tych elementów musi wystąpić; niektórzy nie doświadczają ich wcale.
 2. Poziom ciał ketonowych we krwi – z poprzedniego punktu wiesz już co nieco o pomiarach ciał ketonowych z krwi, poniższy obrazek prezentuje optymalne ich poziomy, które oscylują w granicach 1.5-3.0 mmol/L.

Kiedy jesteś w ketozie?

Podczas ketozy poziom cukru we krwi powinien oscylować w granicach 60-90 mg/dL.

Wybrane produkty na diecie ketogenicznej

 1. Białka:
  1. Tłuste mięsa grass-fed
  2. Jaja klasy 0
  3. Tłuste, dzikie ryby z ekologicznych hodowli
  4. Certyfikowane owoce morza
  5. Odżywki białkowe WPI / WPH przebadane laboratoryjnie
  6. Tłusty, surowy nabiał
 2. Warzywa – wszystkie oprócz:
  1. skrobiowych (ziemniaki, buraki itp.)
  2. strączkowych (fasola, kukurydza, groch itp.)
 3. Owoce jagodowe:
  1. jeżyny
  2. maliny
  3. borówki
  4. jagody
  5. truskawki
 4. Tłuszcze:
  1. Smalec
  2. Masło ekstra i klarowane
  3. Łój
  4. Tłuszcz gęsi / kaczy
  5. Produkty kokosowe (olej, mleko, śmietanka, wiórki)
  6. Oliwa z oliwek i oliwki
  7. Olej z awokado i awokado
  8. Mąka kokosowa i migdałowa
  9. Masło kakaowe i kakao
 5. Przyprawy jednorodne

Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany?

Tak naprawdę, oba oleje mają swoje zalety i to nie jest tak, że któregokolwiek z nich musimy unikać. Do podstawowych różnic należą:

Zawsze dbajmy by oba rodzaje olejów były kupowane ze względu na jakość i pochodzenie, a nie cenę. Oleje niecertyfikowane, bez badań, mogą podlegać syntetycznym procesom pozyskiwania, uzdatniania oraz oczyszczania. Rafinacja może odbywać się metodą chemiczną, bądź parową, która jest zdecydowanie zdrowsza. Dobrej jakości oleje możemy znaleźć m.in. w takich sklepach jak:

Ile posiłków spożywa się na diecie ketogenicznej?

Z moich obserwacji, że najczęściej są to dwa posiłki i/lub bulletproof coffee (BPC). Część osób, w tym ja sam, spożywa tylko jeden, część bazuje na trzech.

Jeżeli Cię to dziwi, to znaczy, że nie próbowałeś ketogenicznego modelu odżywiania. Intermittent Fasting to coś, co wychodzi naturalnie, bo tłuszcz, nie dość, że ma wysoką kaloryczność, to dłużej się trawi i zalega w żołądku oraz spowalnia jego opróżnianie i perystaltykę jelit. Nie jest to jednak nic złego, po prostu taka jego specyfika.

Śniadanie jest po prostu pierwszym posiłkiem w ciągu dnia i nie musi być spożywane rano czy zaraz po wstaniu. Jedz do syta i wtedy kiedy czujesz głód. Podczas diety ketogenicznej posty okresowe będą u Ciebie występować naturalnie co jakiś czas; organizm sam będzie dawał sygnały, kiedy potrzebuje pożywienia; nie będą występowały tu skoki cukru, które przełożyłyby się na sztuczny głód.

Suplementacja na diecie ketogenicznej

Do podstawowej suplementacji na diecie ketogenicznej należą:

Dodatkowo możemy wspomóc się takimi suplementami jak:

Formy i dawki tych suplementów są kwestią personalną i muszą być ustalane wyłącznie na podstawie badań i wynikających z nich niedoborów, stanu jelit i zdolności do ich przyswajania oraz wchłaniania.

W celu uregulowania gospodarki glikemicznej istnieje szereg suplementów oraz leków, które potrafią utrzymać stan ketozy nawet przy odżywianiu niezupełnie ketogenicznym. Rodzaje, dawki i formy tych suplementów powinny być jednak dobierane indywidualne podczas konsultacji dietetycznych.

Keto rash – wysypka ketogeniczna

Niektóre osoby będące na diecie ketogenicznej raportują problemy związane z wysypką (the keto rash), często błędnie rozpoznawane przez lekarzy jako łojotokowe zapalenie skóry.

Ma to związek z nadmierną produkcją acetooctanu i BHB przez organizm  i wydalanie go razem z potem, co podrażnia naszą skórę. Dzieje się to w różnych okresach przebywania w ketozie, ale samoistnie ustępuje z czasem.

Nie ma konkretnej metody, jak temu zapobiec; można np. zwiększyć liczbę węglowodanów, aby ograniczyć produkcję ciał ketonowych, ale jest to zabieg niezbliżający nas do celu, tylko doraźne i objawowe leczenie problemu. Można też częściej zmieniać odzież i brać prysznice kilka razy w ciągu dnia.

Najczęściej wystarczy przeczekać problem, który sam znika po jakimś czasie, choć może to być nawet miesiąc.

Ketogeniczny oddech

Wiele osób boryka się ze specyficznym oddechem podczas przebywania w ketozie („Keto-Breath” lub „Ketosis Breath”). U niektórych objawia się on silniej, u pozostałych jest on zupełnie nieodczuwalny. Wiąże się to z wydalaniem acetonu, który powstaje w procesie rozpadu acetooctanu. W związku z tym nawet niektóre alkomaty mogą podawać nieprawidłowy wynik i wykazywać stan „upojenia alkoholowego”! Zwykle ten zapach z ust mija po jakimś czasie i większość osób raportuje, że przestaje on być wyczuwalny po kilku tygodniach. Temu oddechowi może również towarzyszyć słodki, owocowy posmak w ustach.

Płytki i krótki sen

Wiele osób obserwuje u siebie częstsze wybudzanie się oraz bardzo wczesne wstawanie podczas adaptacji do diety ketogenicznej.

To normalny efekt występujący po obcięciu węglowodanów. Może okazać się, że będziesz wcześniej zasypiać, ale też wcześniej się budzić. Sny mogą być też bardziej realistyczne.

U większości jest to jednak etap przejściowy, zauważalny jedynie w początkowych fazach ketozy. Poprawia się to z czasem i wracamy do głębokiego snu.

Dieta ketogeniczna a brak pęcherzyka żółcowego

Unikanie tłuszczu przy wyciętym pęcherzyku żółciowym jest nieuzasadnione. Po około tygodniu jego funkcje zaczyna przejmować dwunastnica. W początkowym etapie należy więc zwiększyć częstotliwość, a zmniejszyć objętość posiłków. Należy pamiętać, że głównie tłuszcze nasycone długołańcuchowe wymagają żółci do strawienia.

Rodzaje tłuszczów

Czy na ketozie „spalę” mięśnie? Jak chronić się przed katabolizmem mięśniowym?

Podwyższony poziom ketonów w organizmie zatrzymuje glukoneogenezę. Produkty uboczne ketozy blokują przekształcanie aminokwasów w glukozę, co chroni masę mięśniową, która byłaby bardzo cenna w czasie długotrwałego głodowania. Oprócz blokady wykorzystania aminokwasów w procesie glukoneogenezy, podwższony poziom ketonów zapewnia sprytny, alteranatywny sposób wytwarzania glukozy z wykorzystaniem glicerolu zawartego w tłuszczach. Podsumowując, jest to bardzo wydajna metoda chronienia glukozy znajdującej się we krwi oraz w masie mięśniowej podczas głodówki. – Robb Wolf

Co więcej, korzystanie z alternatywnych szlaków metabolicznych powoduje znaczną redukcję stresu oksydacyjnego, ponieważ, w przeciwieństwie do glikolizy, beta-oksydacja nie powoduje generacji wolnych rodników. Ciała ketonowe niejako więc chronią nasze mięśnie przed katabolizmem, nawet przy dużym deficycie kalorycznym.

Linki

Blogi
YouTube:
Grupy dyskusyjne:
Fan pages:
Książki:
Przepisy:
Sklepy:

Kot kokosowy