Żyjemy w takich czasach, kiedy najzdrowsze jedzenie okazuje się trucizną, a gdy ktoś ironicznie powie, że może pić tylko wodę, okazuje się, że jednak nie może.

Gdzie się nie obejrzymy, możemy znaleźć rtęć, pestycydy, mikroelementy takie, jak chociażby fluor, które są bardzo szkodliwe dla ludzi.

Najbardziej narażone są małe dzieci, które dopiero się rozwijają i wykształcają mózg oraz bariery ochronne; zmienia się też u nich silnie mikrobiota. Wysycenie różnymi związkami wpływa negatywnie na te procesy, utrudniając odpowiedni rozwój i powodując wiele problemów zdrowotnych.

Jak wykazano w badaniach, poziom niektórych związków, pochodzących z pożywienia i nie tylko, jest na tyle wysoki u dzieci, że może sprzyjać wczesnym rozwojom nowotworów.
Te związki pochodzą z produktów, których lista wygląda jak idealny przepis na zdrowie – owoce, warzywa, orzechy, przetwory mleczne. Rodzice, dając swojemu dziecku przykładowe jabłko, chcą działać na jego pozytywny rozwój, co niestety nie zawsze idzie zgodnie z planem.

Niewielu z nas jest również świadomych, że same zabawki mogą sprawiać wiele problemów – a raczej materiał, z których są zrobione.
Różne badania podają dopuszczalne normy spożycia, do których dopasowane są wyniki – jednak one zostały stworzone dla osób dorosłych, o czym absolutnie musimy pamiętać. Dzieci reagują na nie trochę inaczej – są z każdej strony zalewane szkodliwymi związkami i ich rozwijający się organizm nie zawsze jest w stanie sobie z tym poradzić. Ich młode ciało o wiele łatwiej absorbuje związki, jako że potrzebuje niektórych z nich do rozwoju.

5 związków, które przekroczyły dopuszczalne normy u dzieci:

Akrylamid
Wytwarza się w reakcji Maillarda, która zachodzi w większości przygotowywanej przetworzonej żywności. Główne źródło akrylamidu to frytki, chipsy, kawa, ciastka i chleb. O czym się też rzadko mówi, duże ilości akrylamidu zawierają się w dymie tytoniowym. To jest duży problem, o ile dietę można wyczyścić, tak nie zawsze mamy wpływ na nasze otoczenie.
Problemy, które wywołuje akrylamid najczęściej dotyczą przewodu pokarmowego (rak) oraz układu nerwowego – jest neurotoksyną. Akrylamid powoduje również przewlekły stan zapalny całego organizmu, który zaburza jego pracę, podnosi ryzyko miażdżycy, chorób serca i autoimmunizacyjnych.

Ołów
Jest jednym z bardziej toksycznych pierwiastków, a znaleziony został w przetworach mlecznych i wodzie. Źródłem ołowiu są też ryby, ale i również mięso zwierząt narażonych na skażone pożywienie i wodę. Jako jeden z użytkowych pierwiastków ma szerokie zastosowanie w przemyśle, więc tak naprawdę ciągle jesteśmy na niego narażeni. Ołów może powodować uszkodzenia układu nerwowego i rozrodczego; może spowodować spadek IQ; silnie wpływa na zaburzenia metaboliczne. Należy pamiętać, że ołów wchłania się przez skórę, a nie tylko przy spożywaniu skażonego pokarmu.

Chlordan
Jest pestycydem, stosowanym w celu zwalczania insektów. Został zakazany jakiś czas temu, a mimo to został wykryty u małych dzieci. Wycofano go z użytku na podstawie przypuszczeń, iż może wywoływać raka oraz zagraża środowisku. Powoduje również choroby nerwowo mięśniowe, może uszkadzać wątrobę, przyczyniać się do powstawania otyłości i cukrzycy typu 2. Po przebadaniu chlordanu na zwierzętach, został on uznany za wysoce toksyczny, dlatego też wysoki poziom wskaźników u dzieci nie jest zbyt optymistyczny.

Dieldryna
Pestycyd, który jest wykorzystywany w celu ochrony gleby oraz uniknięcia chorób przenoszonych przez insekty. Chroni również drewno przed termitami, a produkty wełniane przed molami. Jest to środek bardzo toksyczny, którego obecność łączy się z rakiem i chorobą Parkinsona. Może zaburzać pracę wątroby i zakłócać gospodarkę hormonalną – zwłaszcza u kobiet w ciąży, co może skutkować uszkodzeniem płodu. Środek może znajdować się w rybach i mięsie oraz nabiale i roślinach korzeniowych, a to wszystko przez zanieczyszczoną wodę i glebę.

DDE
Kolejny środek stosowany w rolnictwie, powiązany z problemami hormonalne oraz problemami z układem immunologicznym. Negatywnie wpływa na układ nerwowy u człowieka. Jego użycie zostało ograniczone, ale nadal zostało wykryte u dzieci.

TCDD
Bardzo silna toksyna wykryta u dzieci, która może uszkadzać układ odpornościowy i nerwowy. Widocznym objawem zatrucia jest trąd chlorowy, powodujący trudne do wyleczenia zmiany skórne, utrzymujące się wiele lat. Powoduje też zmiany hormonalne. Nie można się z tym bezpośrednio spotkać, niektóre obszary mogą być nimi skażone.

Co w taki razie z zabawkami?

Zabawki również zawierają wiele szkodliwych substancji, jak na przykład polichlorek winylu lub PVC, plus dodatki, które nadają lalkom elastyczność. Są to substancje zakłócające gospodarkę hormonalną, powiązane z nowotworami, wadami wrodzonymi i rozwojowymi.
Jak wiadomo, dzieci często wkładają zabawki do buzi, zdrapują zębami powierzchnię i połykają. Nie są to związki przeznaczone do bezpiecznego spożycia, więc wniosek nasuwa się sam.

W zabawkach znajduje się również ołów (35% z badanych 1200 zabawek), kadm, rtęć i arszenik. Ftalany również są wszechobecne. Mówiąc ogólnie te związki powodują problemy rozwojowe, zaburzają gospodarkę hormonalną i pracę układu immunologicznego.

Tutaj tabela z zestawieniem toksycznych związków, znalezionych w zabawkach:

toksyny

Czyli co teraz?

Czy można w jakiś sposób temu zapobiec?
Dla chętnych i zaangażowanych na pewno przydatni będą lokalni rolnicy, używający mniej pestycydów i nawozów sztucznych oraz karmiący lepszymi karmami swoje zwierzęta.
Jest również wiele stron, na których można znaleźć zabawki wykonane z bezpiecznych materiałów.
Mimo wszystko nie dajmy się zwariować.

 

swine-flu-mask-for-cat

Biblio:
http://ajcn.nutrition.org/content/89/3/773.full.pdf
http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/securit/chem-chim/environ/lead_plomb-eng.php
http://npic.orst.edu/factsheets/chlordanegen.pdf
http://www.theatlantic.com/health/archive/2015/07/whats-in-my-daughters-doll/399914
http://www.watoxics.org/files/ToyDatabaseFactSheetweb.pdf